ZUS – kiedy i kto musi go opłacać

Zakładasz działalność gospodarczą jako dodatkową aktywność obok etatu? Sprawdź jakie składki ZUS będziesz musiał płacić

Osoby prowadzące działalność gospodarczą podlegają zasadniczo obowiązkowi zapłaty składek społecznych do ZUS. Składki społeczne liczone są od zadeklarowanej przez Ciebie podstawy. Nie może ona być jednak niższa niż 2.557,80 zł. Minimalne składki społeczne łącznie w 2017 roku wynoszą 812,61 zł miesięcznie.

Dodatkowo sam decydujesz czy chcesz opłacać składkę chorobową. Opłacanie tej składki gwarantuje Ci zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS, w sytuacji gdy zachorujesz. Miesięczna minimalna składka chorobowa to 62,67 zł. Jeśli jednak na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia uzyskujesz w trakcie miesiąca wynagrodzenie równe przynajmniej minimalnej płacy (do końca 2017 roku 2.000 zł) składek społecznych z działalności gospodarczej nie będziesz musiał opłacać.

Jeśli zakładasz działalność gospodarczą po raz pierwszy lub już kiedyś prowadziłeś działalność, ale od daty jej zamknięcia upłynęło 60 miesięcy, przysługuje Ci prawo opłacania tzw. obniżonych składek ZUS. Wówczas przez pierwsze 24 miesiące (a jeśli projektowane zmiany w ustawie wejdą w życie, to przez 36 miesięcy) opłacasz składki społeczne w kwocie 175,92 zł, do tego możesz dopłacić składkę chorobową w kwocie 14,70 miesięcznie.

Natomiast wszyscy, bez wyjątku, zobowiązani są opłacać składkę na ubezpieczenie zdrowotne – do końca 2017 roku w kwocie 297,28 zł.

Pamiętaj, że nawet jeśli pracujesz na etacie lub współpracujesz na podstawie umowy zlecenie składki zdrowotne płaci się od każdego stosunku prawnego, jaki wiąże Cię z pracodawcą / zleceniodawcą. Odrębną składkę zdrowotną będziesz odprowadzać z działalności.

Po założeniu działalności w Centralnej Ewidencji Działalności i Informacji Gospodarczej, z automatu informacje o Tobie zostaną przekazane do ZUS – zostaniesz zarejestrowany jako płatnik składek ZUS. Pozostaje konieczność złożenia fizycznie pierwszych deklaracji – możemy to zrobić za Ciebie, skontaktuj się z naszym biurem.

Fajne, to podziel się!
Ten wpis został opublikowany w kategorii Podatkowe ABC przedsiębiorcy i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz