ewidencja przebiegu pojazdu – zmiany VAT po 1 kwietnia 2014

Od 1 kwietnia 2014 roku obowiązują nowe zasady odliczania VAT od kosztów związanych z eksploatacją samochodów.

Ustawodawca przynajmniej częściowo zrezygnował z wymyślania kategorii samochodów uznawanych za ciężarowe i przyjął teoretycznie prostszą zasadę. Masz samochód o ładowności do 3,5 tony i wykorzystujesz go wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej – możesz odliczać 100% VAT od wszelkich wydatków związanych z eksploatacją tego pojazdu (łącznie z zakupem, opłatami ratalnymi, leasingowymi, itp.).

Są 2 warunki:

– posiadasz regulamin użytkowania pojazdów, z których jednoznacznie wynika brak możliwości użytkowania samochodów służbowych do prywatnych celów pracowników,

– prowadzisz ewidencję przebiegu pojazdów.

Ewidencja przebiegu pojazdu musi być prowadzona w sposób szczegółowy, zawierać ponumerowane, chronologiczne wpisy dokonanych przejazdów (skąd – dokąd), cel podróży, datę, ilość przejechanych kilometrów, imię i nazwisko osoby dokonującej wpisu.

Na moment rozpoczęcia prowadzenia ewidencji należy wpisać stan licznika pojazdu, a ilość przejechanych kilometrów wykazanych w ewidencji za dany miesiąc musi zgadzać się z faktycznym przebiegiem pojazdu.

Praktycznie w terminie 7 dni od daty podjęcia decyzji o przeznaczeniu danego pojazdu wyłącznie do użytkowania w związku z prowadzoną działalnością, podatnik musi złożyć w swoim urzędzie zawiadomienia na deklaracji VAT-26.

Decydując się na prowadzenie ewidencji należy pamiętać, że musi być ona prowadzona w sposób rzetelny i dokładny. Nawet jeden nieprawdziwy wpis,  stwierdzony przez organy kontroli, powoduje utratę prawa do odliczania pełnego VAT za wszystkie miesiące wstecz. Dla przykładu: podatni prowadzi ewidencję od kwietnia 2014, organ podatkowy skontroluje ewidencję przebiegu pojazdu za styczeń 2015 i stwierdzi nieprawidłowość, to podatnik traci prawo do odliczenia 100% od wydatków związanych z danym pojazdem wstecz od kwietnia – wiąże się to z obowiązkiem złożenia korekt deklaracji podatkowych, zapłatą odliczonego VAT, zapłatą odsetek karnych i odpowiedzialnością karnoskarbową.

 

 

Fajne, to podziel się!
Ten wpis został opublikowany w kategorii Porady podatkowe i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz