odliczanie VAT od paliwa po 1 kwietnia 2014

1 kwietnia to nie tylko Pryma Aprilis. Ta data wiąże się również z dużą nowelizacją ustawy o VAT w zakresie prawa do odliczania VAT od nabycia samochodów oraz ponoszenia kosztów ich eksploatacji, w tym paliwa.

Generalna zasada, wprowadzona na podstawie derogacji mówi, że w przypadku pojazdów samochodowych o ładowności do 3,5 tony wykorzystywanych do celów działalności gospodarczej oraz celów prywatnych nie przysługuje prawo do odliczenia VAT od zakupionego paliwa. Nie każdy jednak pamięta, że od tej zasady są wyjątki. Dotyczy on między innymi samochodów zarejestrowanych jako ciężarowe (posiadające homologację N1) które spełniają następujące warunki wiążące ilość siedzeń w pojeździe z jego dopuszczalną ładownością:

1 miejsce siedzące i ładowność >= 425 kg,

2 miejsca siedzące i ładowność >= 493 kg,

3 lub więcej miejsc siedzących i ładowność >= 500 kg.

Posiadacze takich pojazdów mają prawo odliczyć 50% VAT naliczonego na fakturach za zakup paliwa!

Niestety jest jedno ale. Parametry techniczne, tj. dopuszczalna ładowność oraz liczba miejsc siedzących musi wynikać bezpośrednio z dokumentów wydanych na podstawie ustawy przepisy o ruchu drogowym. Takimi dokumentami są: dowód rejestracyjny (ale nie zawiera dopuszczalnej ładowności), świadectwo homologacji  lub zaświadczenie o homologacji.

Należy przypomnieć, że zakup takiego samochodu w okresie od 1 stycznia do 31 marca dawał prawo do pełnego odliczenia VAT przy zakupie, leasingu, dzierżawie lub najmie takiego pojazdu.

 

Fajne, to podziel się!
Ten wpis został opublikowany w kategorii Porady podatkowe i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz