Odliczanie VAT z faktur wystawionych przez niezarejestrowanych podatników VAT

Mamy kolejne orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego, które potwierdza, że podatnikowi przysługuje praw do odliczenia VAT naliczonego z faktury wystawionej przez podmiot niezarejestrowany na VAT, o ile do transakcji faktycznie doszło, a strony świadomie nie uczestniczyły w oszustwie podatkowym – sygn: I FSK 769/16 z 7 marca 2018 roku.

W uzasadnienie NSA stwierdził, iż zadaniem nabywcy towarów lub usług nie jest weryfikowanie, czy jego kontrahent dopełnił formalności związanych z prawidłowym zarejestrowaniem na VAT. Jest to obowiązek organów podatkowych! Sąd po raz kolejny podniósł oczywistą dla wszystkich doradców kwestię, że podatnikiem VAT staje się z powodu wykonania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem na podstawie ustawy o VAT, a nie poprzez sam fakt rejestracji w urzędzie.

Sąd podkreślił, że podmiot zarejestrowany w KRS lub CEIDG, posiadajacy adres siedziby, z nadanym NIP, nie może być uznawany za podmiot nieistniejący, bo na podstawie posiadanych danych można ustalić jego tożsamość oraz podjąć próbę kontaktu. Tym samym upada argument organów podatkowych, iż podatnik niezarejestrowany na VAT to podmiot nieistniejący.

Powyższe orzeczenie jest fundamentalne w świetle informacji wysyłanych przez Ministerstwo Finansów do podatników w wyniku przeprowadzonych analiz rejestrów VAT przesłanych w formacie JPK. Podatnicy otrzymują informację, że wykazali w rejestrach zakupów faktury wystawione przez podmioty nieistniejące (niezarejestrowane na VAT) i są wzywani do skorygowania deklaracji podatkowych.

 

 

Fajne, to podziel się!
Ten wpis został opublikowany w kategorii Podatkowe ABC przedsiębiorcy i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz