Opłata recyklingowa od torebek foliowych podlega opodatkowaniu VAT

Od 1 stycznia 2018 roku wchodzi w życie nowa opłata recyklingowa od lekkich foliowych torebek. Każda torebka będzie odpłatna, a przedsiębiorca będzie zobowiązany odprowadzić na rachunek Ministarestw Środowiska 20 groszy od każdej wydanej sztuki.

Opłaty będą wpłacane na konto Ministarestwa Środowiska w łacznej kwocie, za cały rok z dołu, do 15 marca kolejnego roku. Czyli pierwszą wpłatę przedsiębiorcy dokonają dopiero do 15 marca 2019 roku.

Ale sprawa nie kończy się w Ministerstwie Środowiska.

Ministerstwo Finansów poinformowało bowiem, że opłata recyklingowa, która jest elementem należności za dostawę lekkiej torby, powinna być wliczana do podstawy opodatkowania podatkiem VAT, ze stawką 23%. To oznacza, że od opłaty recyklingowej przedsiębiorca będzie musiał odprowadzić dodatkowo VAT. Sprawa podatku VAT jest istotna, bo przy  takiej interpretacji, zamiast 20 groszy za torbę, będzie trzeba zapłacić ok. 25 gr.

Kolejna kwestia to wykazywanie otrzymanej kwoty na kasie fiskalnej. Tu Ministerstwo Finansów stanęło na stanowisku, że obowiązek ewidencji otrzymanej wpłaty od osób fizycznych oczywiście istnieje, ale nie ma obowiązku wykazywania opłaty recyklingowej za wydaną torebkę w odrębnej pozycji na paragonie. Wystarczy, że sprzedawca wprowadzi na kasę liczbę wydanych torebek i ich cenę jednostkową – należną od klienta.

Fajne, to podziel się!
Ten wpis został opublikowany w kategorii Podatkowe ABC przedsiębiorcy i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz