Zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych za 2019 rok – czy metoda uproszczona nadal się opłaca?

Zgodnie z treścią art 25 ust 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnicy mogą w ciągu roku wpłacać zaliczki na podatek dochodowy w uproszczonej formie w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w deklaracji złożonej w roku poprzedzajacym dany rok podatkowy. Jeśli deklaracja za dany rok podatkowy wykazywała stratę, zaliczki uproszczone ustala się na podstawie podatku za 2 lata wstecz.

Oznacza to, że ustalając wysokość uproszczonych zaliczek na podatek dochodowy za 2019 rok kalkulujemy je jako 1/12 podatku wykazanego w deklaracji za 2017 rok, lub jeśli w 2017 roku wystąpiła strata, na podstawie deklaracji za 2016 rok.

Jednocześnie należy pamiętać, że od stycznia 2019 roku będzie obowiązywała stawka podatku w wysokości 9% i będzie miała zastosowanie dla podatników, u których wartość przychodów w danym roku podatkowym nie przekroczyła równowartości 1.200.000 euro. Stawka ta nie ma zastosowania do dochodów z zysków kapitałowych.

Wydaje się, że ze względu na fakt, iż w 2017 roku obowiązywała stawka 19%, dla podatników, u których stawka podatku w 2019 roku nie przekroczy 9%, nie opłaca się stosować uproszczonych zaliczek. Ich wpłata wygeneruje bowiem powstanie nadpłaty w podatku.

Natomiast zastosowanie uproszczonej metody powinny rozważyć podmioty u których:

  • występują dochody z zysków kapitałowych,
  • wartość przychodów w 2019 roku przekroczy równowartość 1.200.000 euro.

Stosowanie uproszczonych zaliczek zwalnia bowiem podatników z obowiązku kalkulacji podatku dochodowego co miesiąc oraz eliminuje wystąpienia zaległości podatkowej, jeśli organ podatkowy w trakcie kontroli zakwestionuje wysokość wykazanej podstawy opodatkowania.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Podatkowe ABC przedsiębiorcy i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz