Zmiana zasad naliczania składek ZUS

Od stycznia 2016 zaczną obowiązywać nowe zasady ustalania obowiązku zapłaty składek społecznych i zdrowotnych ZUS w sytuacji, gdy zleceniobiorca lub osoba prowadząca działalność gospodarczą ma kilka tytułów do ubezpieczenia (zawarła kilka umów zlecenia jednocześnie, oprócz działalności jest zatrudniona na podstawie umowy zlecenia, itp). Obecnie składki ZUS nalicza się tylko od umowy, która została zawarta najwcześniej. Dzięki temu można było zawrzeć umowę zlecenia na 200 zł i dwie kolejne na 5.000 a składki płaciło się tylko od tej pierwszej.
Od nowego roku nadal będzie się sprawdzać, która umowa została zawarta jako pierwsza, ale dodatkowo, jeżeli podstawa do naliczenia składek ZUS nie będzie równa przynajmniej minimalnemu wynagrodzeniu, składki ZUS będą należne również od umów zawartych później.
W przypadku osób prowadzących działalność i zatrudnionych jednocześnie na podstawie umowy zlecenia obowiązek zapłaty składek społecznych od działalności powstanie jeśli podstawa wymiaru składek z umowy-zlecenia będzie niższa od najniższej podstawy wymiaru składek obowiązującej osoby prowadzące działalność gospodarczą – tj. 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. I w drugą stronę – preferencyjne składki ZUS przy działalności nie zwalniają z obowiązku zapłaty składek ze zlecenia.
Choć do końca roku jest jeszcze trochę czasu warto zastanowić się, czy powyższa zmiana nie dotknie Państwa lub Waszych klientów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Porady podatkowe i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz