zmiany VAT – rejestracja umów leasingu do 2 maja 2014

W pierwszym kwartale tego roku salony samochodowe przeżywały istny nalot klientów chcących zakupić samochody „ciężarowe” i pragnących skorzystać z pełnego odliczenia VAT przed zmianą przepisów od 1 kwietnia.

Wielu klientów zawarło umowę leasingu lub dzierżawy średniookresowej samochód o homologacji ciężarowej (N1), dającego prawo do odliczenia pełnego VAT od raty leasingowej.

Ustawodawca wprowadzając nowelizację ustawy o VAT zachował prawa nabyte przez podatników, tzn. umożliwił im kontynuację prawa do odliczania pełnego VAT od rat leasingowych lub dzierżawnych.  Umowa leasingu lub dzierżawy musiała zostać zawarta przed 1 kwietnia 2014 roku oraz podatnik musiał fizycznie dysponować pojazdem do tej daty.

Szczęśliwi użytkownicy aut „ciężarowych” powinni jednak pamiętać, że prawo do odliczania 100% VAT uzależnione jest od zarejestrowania umowy leasingu, dzierżawy w urzędzie skarbowym, w nieprzekraczalnym terminie do 2 maja 2014 roku. Brak rejestracji umowy w urzędzie pozbawi podatnika prawa do skorzystania z praw nabytych przed nowelizacją ustawy!

Fajne, to podziel się!
Ten wpis został opublikowany w kategorii Porady podatkowe i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.