Zmiany w przepisach podatkowych ciąg dalszy

W styczniu 2016 roku wejdzie w życie kilka jeśli nie kilkanaście ustaw, które zmienią ustawy podatkowej. Jedną z nich jest ustawa z 10 lipca 2015 roku o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw, dzięki której księgowi odetchną z ulgą i zostaną zwolnienie z wykonywania czynności bezsensownej a jednocześnie kosztownej dla każdego podatnika – dłużnika. Otóż zniknie obowiązek korygowania kosztów podatkowych o faktury niezapłacone w terminie (po upływie 30 dni od daty płatności lub 90 dni od daty powstanie kosztu)! Jak wskazywali specjaliści już na etapie tworzenia  przepisu nakładającego obowiązek korekty – nie miał on szans spełnić pokładanej w niem nadziei, tj. zmusić dłużników do terminowego opłacania zobowiązań. Ci co nie płacili, nie zmienili swoich upodobań (na marginesie, często również nie korygowali kosztów podatkowych), natomiast obowiązek korekty był głównie wypełniany przez podatników z natury uczciwych, którym zdarzało się, z różnych powodów, zapłacić za zakupione towary lub usługi z opóźnieniem.

Ta sama ustawa wprowadza jakże głośną dzięki mediom zasadę rozstrzygania wątpliwości co do treści przepisów podatkowych na korzyść podatników. Już nie mogę się doczekać, w jaki sposób organy przeprowadzające postępowania podatkowe i kontrole wprowadzą ją w życie. Czyżby podejście – nie masz dowodów potwierdzających wykonania usługi – twoja strata , masz dowody – w sposób nad wyraz zapobiegliwy zadbałeś o dokumentację – w każdym przypadku nie możesz zaliczyć wydatków do kosztów  podatkowych miała umrzeć śmiercią naturalną?????

Ten wpis został opublikowany w kategorii Porady podatkowe i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz