Zmiany w przepisach podatkowych od 2016 roku

Zmiany w Ordynacji podatkowej zbliżają się wielkimi krokami. Część z nich należy ocenić jako pozytywne i długo oczekiwane przez podatników. Jedną z nich jest możliwość zapłaty podatku nie tylko przez podatnika, ale również przez osobę trzecią, czyli jak dorosłe dziecko nie będzie chciało sporządzić rozliczenia podatkowego to może to za niego zrobić rodzic i wpłacić wyliczony podatek. Rodzić pod deklaracją jeszcze podpisać się nie będzie mógł, ale zaległość w zapłacie podatku nie powstanie.

Druga pozytywna zmiana to możliwość zapłaty podatku kartą podatkową, ale tu uwaga – podatnik zostanie obciążony opłatami inter charge naliczanymi przez podmiot obsługujący karty!

Zmienią się również wysokość odsetek za nieterminowo wpłacony podatek – sama stawka pozostanie bez zmiany, czyli 200% stopy oprocentowania kredytów lombardowych, ogłaszanej przez NBP, nie mniej niż 8%, ale jeśli podatnik sam, z własnej i nieprzymuszonej woli złoży korektę deklaracji, w której wykaże wyższą podstawę opodatkowania i uczyni to nie później niż przed upływem 6 miesięcy od daty, w której mija termin na złożenie deklaracji pierwotnej, oraz zapłaci zaległy podatek w terminie 7 dni, to odsetki za zwłokę wyniosą 50% stopy podstawowej.

Jak jest marchewka, to musi być i kij: ustawodawca wprowadza stawkę odsetek podwyższoną -150% dla zaległości w podatku VAT i akcyzowym jeśli korekta deklaracji została złożona po tym, jak rozliczeniem zainteresował się urząd skarbowy.

I jeszcze jedna zmiana w związku z korektą deklaracji – od stycznia 2016 roku nie będzie obowiązku załączania oświadczenia z czego wynikała i dlaczego została sporządzona deklaracja korygująca.

Ostatnia pozytywna zmiana, jaką znalazłam, to możliwość przesyłania pism przez urząd i podatnika mailem. Jest to „kamień milowy” w formie korespondencji z organem podatkowym w trakcie prowadzonych postępowań podatkowych, kontroli czy czynności sprawdzających. Kwestie, które można w normalnych warunkach wyjaśnić w kilku zdaniach, i w kilka minut, trzeba było dotychczas przelewać na papier i przesyłać tradycyjną pocztą, co zwiększało koszty i wydłużało niepotrzebnie cały proces. No chyba że ktoś liczy na przedawnienie zobowiązania, ale to już zupełnie inna sprawa.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Porady podatkowe i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz